Soğuk Algınlığının Önlenmesi Ve Tedavisinde Doğal Çözümler

Soğuk Algınlığının Önlenmesi Ve Tedavisinde Doğal Çözümler

Havaların yavaş yavaş soğuması ve düşen ilk yapraklar ile virüsler de salgın oluşturmaya başlar. Bizi yavaş yavaş yeni taşıyacak olan kış mevsiminden geçerken size vereceğimiz önerilerle soğuk algınlığı ile başa çıkmanın doğru, hızlı ve etkili yolunu bulabileceksiniz.

Soğuk Algınlığını Önleme En İyi Tedavidir

Vücudunuzu virüslere karşı koruyacak bir besin takviyesine yatırım yapın. Örneğin vitaminler vücudun savunmasını güçlendirmeye doğal olarak yardımcı takviyelerdir. Özellikle C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi son derece önemlidir. Diğer yandan gripten kendinizi korumak için Ekim ayı sonundan Kasım ayının başlarına kadar grip aşısı yaptırın. Evde çocuklarınız veya yaşlılarınız varsa, bunların da aşılandığından emin olun.

Uyku Düzenine Dikkat Edin


Yeterince uyku alın, vücudunuza dinlenme ve virüsü arkadaşlarınıza yaymama fırsatı verin. Burnunuz tıkalıysa, burun kanallarını açmak ve uykuyu kolaylaştırmak için başınızın altına fazladan bir yastık yerleştirin.

Gargara Yapın

Soğuk algınlığı ile ilgili her şey semptomları kontrol etmek ve mümkün olduğunca çabuk atlatmaya bağlıdır. Boğazınız ağrıyorsa, boğazdaki şişliği azaltacak ve burnu rahatlatacak tuzlu su ile gargara yapın. Ayrıca günde üç kez yeşil çay ile gargara yapmanın, boğaz ağrısını önlemeye yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar da vardır.

Propolisin Gücünü Kullanın

Kovanın sızdırmazlığı ve dezenfekte edilmesi için kullanılan propolis, paha biçilmez terapötik değere sahiptir. Propolis doğanın en güçlü antibiyotiğidir bunu bir şurup gibi veya antimikrobiyal özelliklere sahip bir sprey olarak da kullanabilirsiniz.

Çinko İle Soğuğu Daha Hızlı Aşın

Çinko, bağışıklık sistemini hemen güçlendirmeye yardımcı olabilir, böylece soğuk algınlığının süresini veya yoğunluğunu otomatik olarak azaltırsınız. Soğuk algınlığının ilk belirtilerini hissettiğiniz anda, bir çinko takviyesi kullanmanız faydalı olacaktır.

Su Tüketmeye Dikkat Edin


Ateşiniz varsa, dehidrasyon riski taşırsınız, bu nedenle bol miktarda sıvı almak önemlidir. Çay gibi sıcak içecekler, soğuk algınlığının semptomlarını baskılayabilir, mukus ve balgamın parçalanmasına yardımcı olabilir.

Sıcak Tavuk Çorbasıda Size Yardımcı Olacaktır


Yayınlanan çeşitli bilimsel araştırmalar, tavuk çorbasında bulunan bir bileşik olan karnosinin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve griple savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak, tavuk çorbası gibi çorbalar, vücudun su kapasitesini arttırır, burun ve boğaz zarlarının soğuk algınlığından muzdarip olduğu iltihabı hafifletir.

Sıcak Bir Duş Alın

Sıcak bir banyo, burun kanallarını nemlendirebilir, bir süre boğaz ve burundaki sinir bozucu tıkanıklıklardan sizi kurtarabilir. Araştırmalar, sıcak bir duşun kuru boğaz kanalı ve bitkinlik gibi soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini azaltabileceğini göstermiştir.