Whipple Ameliyatı Nedir?

Whipple Ameliyatı Nedir?

Whipple ameliyatı pankreas, safra ve oniki parmak bağırsağı arasında oluşan kanserlerin tedavisinde tercih edilir. Ya da bu bölümde bulunmakta olan herhangi bir iyi huylu tümörün alınmasında kullanılır. Bu organlar birbirine bitişik oldukları için ameliyat olunacağı zaman tüm bölge etkilenmektedir. O nedenle birlikte düşünülmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Whipple Ameliyatı Hangi Kanserlerin Tedavisinde Kullanılır?

Kanser ameliyatları son derece önemli olan ameliyatlardır. Kanser hastalığının ilerleyen safhaları ölümcül olabileceği için erken teşhis ile birlikte doğru tedavinin kullanılması bu hastalıklardan kurtulmak için önemlidir. Pankreas kanserlerinde bu ameliyat tercih edilmektedir. Pankreasta genel olarak baş kısmında kanser hücreleri görülmektedir. Whipple ameliyatı cerrahi olarak zor olan bir ameliyattır. Çünkü bu ameliyatta 12 parmak bağırsağının belirli bölümü, midenin belirli bölümü, ince bağırsağın belirli bölümü, pankreasın belirli bölümü, safra yolunun belirli bölümü, safra kesesi ve pankreasın etrafındaki lenf bezlerlerinin çıkarılması gerekebilir. Eğer etraftaki damarları sarmış ve çok ilerlemiş bir kanser ise bu durumda ameliyat yeterli olmaz ve kemoterapi tercih edilir.

Whipple Ameliyatı Ne Kadar Sürer Ve Ameliyat Sonrası Nasıl Olur?


Ameliyat 5 ila 8 saat kadar sürebilmektedir. Hastalığın durumuna göre farklılık göstermektedir. Ameliyat sonrasında hasta bir hafta 10 gün kadar hastanede kalabilir. Pıhtı atması ya da safra ile ilgili oluşabilecek olan çeşitli rahatsızlıklar olmaması açısından önemlidir. Bu nedenle hasta bir süre gözetimde kalır. Herhangi bir sıkıntı oluşmaması durumunda gerekli tahlil ve muayeneler sonrasında evinde dinlenmeye gönderilebilir. Ameliyat sonrasında beslenmenin çok doğru şekilde yapılması gerekir.