Facebook Chat Nasıl Kullanılır?

Facebook Chat Nasıl Kullanılır?

Facebook Chat Nedir?

Facebook chat bir diğer adı ile Facebook Messenger, Facebook' un yapmış olduğu ve Facebook hesabı bağlayarak kullanılan bir online sohbet uygulamasıdır.

Facebook Chat, Messenger Nasıl İndirilir?

Cihazın markasına bağlı olarak Apple App Store veya Google Play Store üzerinden indirilebilmektedir.

Facebook Chat'e Nasıl Kayıt Olunur?


Facebook Chat'e Facebook hesabınızı bağlayarak kayıt olunabilmekte. Son zamanlarda gelen yenilikler ile birlikte artık mesajlara da telefon numarası bağlanarak kullanılabilmektedir.

Facebook Chat Nasıl Kullanılır?

Facebook Chat yani Facebook Messenger'a kayıt olup hesap açılıp uygulaması online marketlerden indirildikten sonra basit bir arayüz karşıya çıkar. İki ana seçenekten oluşan bir menü gelir:

  • Sohbetler
  • Kişiler

SOHBETLER

Bu kısımda daha önce yapılmış veya henüz yapılmamış sohbetler görüntülenmektedir. Eklenilen kişilerin henüz başlanmamış sohbet kısmında, isim- soy isminin hemen altında Yeni Facebook arkadaşına merhaba de veya uzun bir zamandır arkadaş eklenmiş bir kullanıcı ile sohbet kısmı açılmışsa Sen ve arkadaşın Facebook'taki 5 yıllık arkadaşlığınızı kutluyorsunuz ibaresi görünmektedir. Sohbetler; kısmının sağ üst kısmında bulunan kalem ikonuna tıklandığında Facebook arkadaşlarının isimleri görüntülenmektedir. İstenilen isme gelindiği takdirde yeni bir sohbet başlatılabilmektedir.

KİŞİLER

Bu kısımdan aktif arkadaşları, arkadaşların atmış olduğu hikayeler görüntülenebilmekte. Ayrıca bu kısımdan bir chat odası da oluşturulabilmekte.

Chat Nasıl Başlatılır?

Chat başlatılabilmesi için internet bağlantısı gerekmektedir çünkü Facebook chat internet üzerinden yapılan dolayısıyla internet bağlantısı ile mesaj gönderip alınabilen bir platformdur. Bir sohbete başlanması için istenilen kişi Facebook' tan arkadaş eklenmek durumundadır. Facebook arkadaşı eklemek için Facebook'a girilip arkadaşın ismi aratılmakta ve arkadaşlık isteği gönderilmesi gerekmektedir. Yeni arkadaş eklenen bir hesap otomatik olarak sohbetler kısmında üst kısımda

görünmektedir. Daha önce eklenmiş bir arkadaş ile konuşulmak istenildiğinde yine sohbetler kısmında sol üstteki kalem ikonuna tıklanıp arkadaşın ismi seçilip sohbet kolay bir şekilde başlatılabilmektedir.

Chat Ayarları

Bir kişi ile konuşulurken ona mesajdan başka fotoğraf, video, ses kaydı, gif ve Facebook emojileri gönderilebilmektedir. Fotoğraf göndermek için yazı kısmının sol yanında bulunan kamera ikonuna tıklanıp fotoğraf çekilip gönderilebilmektedir. Galeride bulunan ve önceden çekilmiş bir fotoğrafı göndermek için yine yazı kısmının sol tarafında kamera ikonun yanında fotoğraf ikonu seçilerek istenilen fotoğraf gönderilebilmektedir. Ses kaydı göndermek için mikrofon ikonuna tıklanılarak ses kaydete basılmalıdır. Chatte aynı zamanda sesli sohbet ve görüntülü sohbet başlatılabilmektedir. Bunları sol üstteki telefon ikonuna tıklanarak sesli sohbet, kamera ikonu seçilerek görüntülü sohbet başlatılabilmektedir.

Uygulama ayarları

Sol üst kısımda bulunan profil fotoğrafı kısmına tıklanarak uygulama ayarlarına giriş yapılabilmektedir. Bu kısımdan karanlık mode açılabilmekte, aktiflik durumu ayarlanılabilmekte; mesaj istekleri, cep telefonu numarası ve gizlilik ayarları yapılabilmektedir. Aynı zamanda bildirim ve sesler özel olarak seçilebilmekte ve hesap ayarları değiştirilebilmektedir.