Çim Halı Ne Amaçla Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Çim Halı Ne Amaçla Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Çim spor müsabakalarında ve dekoratif amaçla kullanılan bir zemindir. Ancak doğal çimin hem kullanım alanı sınırlıdır hem de bakım maliyeti yüksektir. Bu yüzden doğal çime alternatif olarak çim halı kavramı ortaya çıkmıştır. Farklı maksatlar ile temin etmek istediğiniz suni çim halıya, kendi sektöründeki en kaliteli ürünleri temin eden ile ulaşabilirsiniz. Görüntü itibariyle çim halı, doğal çime eşdeğerdir. Özellikle son yıllarda sentetik çim halıya olan ilgi giderek artmaktadır.

Çim Halı Kullanım Alanları

Suni çim halının en çok kullanıldığı alanların başında sportif aktiviteler gelir. Sportif etkinlikler için üretilen sentetik çim halı hem fibrile hem de monofilament iplikleri ile üretilmektedir. Futbol sahaları başta olmak üzere kullanıldığı etkinlik alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Tenis kortu
  • Golf sahası
  • Ragbi
  • Çim hokeyi
  • Çok amaçlı sahalar

Günümüzde sentetik, suni çim halı tüm uluslararası ve resmi müsabakalarda onaylı olarak kullanılmaktadır. Federasyonlar, tüm spor dalları için suni çim halı zemin standartlarını belirlemiştir. Sportif amaçlı kullanımın yanı sıra çim halı son yıllarda dekoratif amaçla da kullanılmaktadır. Bu sayede yaşam alanlarına ya da kafe, restoran tarzı mekanlara doğanın taze ve doğal havası taşınabilir. Dekoratif yapay çim halı ikiye ayrılır:

- Fibrile yapay çim; kısa hav boylarında üretilmekte olup, farklı boyutları bulunmaktadır. Dekoratif amaçlı olması dolayısıyla açık-koyu yeşil ya da farklı renklerde imal edilmektedir. Farklı renklerde fibrile sentetik çim halıya sahip olmak istiyorsanız, üretici ile temas geçebilirsiniz.

- Monofilament yapay çim; daha ziyade doğal bir görünüm yaratmak amacıyla kullanılmaktadır. Özel monofilament ipliklerle koyu ya da açık renkte çim halı imal edilebilir. Peyzaj çalışmaları için genellikle monofilament suni çim tercih edilmektedir.