Suni Çim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Suni Çim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Özellikle sportif aktiviteler için en uygun zemin çimdir, ancak doğal çimin kullanım alanı sınırlı olmakla birlikte bakımı maliyetlidir. Özellikle olumsuz hava şartları ile karşı karşıya kaldığı zaman kayganlaşır; kullanım ömrü kısalır. Suni çim tüm bu olumsuz şartları ortadan kaldırmak için doğal çime alternatif bir ürün olarak üretilmiştir. Doğal çim ile eşdeğer görünüme sahip olmasına rağmen uzun süreli kaliteli kullanıma olanak sağlar. Doğal çime göre daha pratik kullanım sağlar. Ucuz maliyete sahip olmasının yanı sıra sentetik suni çimin bakımı daha kolaydır. Hammaddesi petrol esaslıdır. İnsan sağlığı için herhangi bir tehlike arz etmeyen suni çim kaplama uzun yıllar dayanıklılığını korur. Sportif aktiviteye ev sahipliği yapan tüm kurum ve kulüpler için uzun vadede büyük bir yükü ortadan kaldırır.

Suni Çim Kullanım Alanları Nelerdir?

Suni çimin ana kullanım alanı futbol sahaları başta olmak üzere her tür sportif uygulamanın yapıldığı alanlardır. FİFA’nın aldığı karar ile 2004 – 2005 sezonundan beri tüm uluslararası ve resmi müsabakalarda zemin için suni çim kullanımı onaylanmıştır. Suni çimin doğal çime göre daha az kaygan olması ve daha dayanıklı olması sporcuların performanslarını olumlu yönde etkilemektedir. Hem fibrile hem de monofilament iplikler ile üretilir. Futbol sahalarının yanı sıra kullanıldığı diğer alanlar:

  • Golf sahası
  • Ragbi sahası
  • Çim hokeyi alanı
  • Tenis kortu
  • Çok amaçlı saha

Sportif kullanım için bir çok alanda tercih edilen suni çim, özellikle son yıllarda dekoratif amaçlı olarak sıkça tercih edilmektedir. Fibrile iplik ile üretilen yapay çim daha ziyade kısa hav boyutlarına sahip iken; monofilament yapay çim doğal görünüme en yakın modeldir. Sizde kaliteli suni çim arayışında iseniz, kendi sektöründe kalitesi ile adını duyurmuş online firmalar ile aradığınız ürünleri bulabilirsiniz.