HTML5 ve SEO

HTML5 ve SEO

Yeni Yazılım Teknolojisi

HTML5 internet üzerinde giderek daha popüler hale gelen bir standarttır. HTML5 hakkında detaylı bilgi sahibi olarak, Seo konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Her ne kadar HTML5’in getirdiği yenilikler Seo  uzmanlarından çok Web geliştiricileri ve dizayn yapanları ilgilendirse de, HTML5’in organik Seo politikaları üzerinde değişiklikler oluşturmayacağını söylemek yanlış olur.

HTML5 Ne Getiriyor?

HTML5, internetin son yıllardaki gelişimini takip etmektedir. Etiketler ve elementler, artık daha ön plandadır denilebilir. İlk bakışta, HTML5’in bir programlama dili gibi bir yol izlediği düşünülebilir, ancak sistem halen XML bazlı bir sunum dilidir. Yeni etiketler ve elementlerin varlığı, HTML5’in yalnızca küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. HTML5, HTML4’den çok garklı değildir. Sistemin geliştirilmesindeki temel noktalardan biri geriye dönük uyumluluk olduğundan, HTML standartlarının tamamen değişimi söz konusu değildir. Dolayısıyla, eğer HTML5’in sizi her şeyi sıfırdan öğrenmek durumunda bırakacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

HTML5’in Getirdiği Değişikliklier SEO Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Seo konusunda, HTML5’in getirdiği temel değişiklikler şunlardır: Geliştirilmiş Sayfa Segmentasyonu: Arama motorları giderek daha akıllı hale gelmektedir ve en önem verdikleri konu artık sayfa segmentasyonudur. Sayfa segmentasyonu, bir internet sayfasında ana içerik, menüler, başlıklar ya da link bölümleri gibi kısımların ayrılması anlamına gelir. Şu anda, bir Webmaster’ın arama motorlarına bir sayfayı nasıl ayıracaklarını söylemesi için en geçerli yol HTML5’tir. Yeni etiket (“tag”) ler: article, section, header, footer ve nav adlı bu etiketler, bir internet sayfasındaki bölümleri belirtirler. HTML5, bu sayede sayfanızın yapısını arama motorlarının daha iyi görebilmesini sağlar..